Zalecenia

Pewne źródło informacji

Wszystkie publikowane na tej stronie informacje to oficjalne komunikaty.

Nadzorujemy i kreujemy działania mające na celu dobro i zdrowie publiczne mieszkańców miasta. Naszym zadaniem jest minimalizowanie skutków zdarzeń niekorzystnie wpływających na życie. 

Najważniejsze informacje

Zalecenia

 • Często myj ręce.
  Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
   
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
   
 • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.
  Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
   
 • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
  Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
   
 • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.
  Należy zachować co najmniej 2 metr odległości od innej osoby.
   
 • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
  Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
   
 • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
  Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności.
  Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
   
 • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.
  Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Pozostałe zalecenia

Jak prawidłowo myć ręce

mycie rąk

Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę

obraz

Maseczki wielorazowe, aby zachować ich sterylność,  powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, co najmniej 60 °C.

Informacje na temat obowiązku noszenia maseczek dostępne tutaj.

Materiały publikowane powyżej pochodzą ze strony Ministerstwa Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny