Znani aktorzy promują zalecenia do samodzielnej rehabilitacji po COVID-19

gov.pl

Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) przygotowała serię trzech filmów, które prezentują ćwiczenia, zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. W role pacjentów wcielili się znani aktorzy - Mirosław Zbrojewicz i Katarzyna Zielińska - Jaworska.

Poradnik dla każdego

Polscy fizjoterapeuci od początku walczą na pierwszej linii frontu z pandemią, a doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19. Dlatego powstał poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19.

Jest to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Materiał został przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy a następnie przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

KIF wydrukowała i rozdała na własny koszt szpitalom, przychodniom i gabinetom w sumie ponad 70 tysięcy egzemplarzy. Przedstawiciele WHO, zachęceni sukcesem dystrybucji poradnika i zaangażowaniem KIF w ten projekt, poprosili o nakręcenie filmów z ćwiczeniami i zaleceniami.

Trzy filmy z udziałem profesjonalnych aktorów

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność. W drugim filmie przedstawiamy ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta. W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

Zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej samodzielnej rehabilitacji pacjentów pocovidowych.

KIF uruchomiła również ostatnio program bezpłatnych szkoleń nt. fizjoterapii osób, które przeszły COVID-19.

Wideo

Źródło:  https://www.gov.pl/web/koronawirus/znani-aktorzy-promuja-zalecenia-do-samodzielnej-rehabilitacji-po-covid