Tarcza działa. Miliardy na ochronę miejsc pracy

Obraz

Minęły 4 miesiące od momentu rozpoczęcia pierwszych działań mających na celu wspieranie przedsiębiorców, ochrony miejsca pracy i polskiej gospodarki w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronowirusa. W ramach wszystkich tarcz: antykryzysowej, finansowej i pomocowej, przyznano do tej pory wsparcie na łączna kwotę ponad 124 mld zł.

1 kwietnia uruchomiona została tarcza antykryzysowa. Pakiet pomocowy był wielokrotnie aktualizowany, aby móc poszerzyć pole działań i tym samym pomóc jak największej liczbie pracodawców i pracowników wymagających wsparcia w czasie pandemii. Oprócz tarczy antykryzysowej uruchomiona została również tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju i pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom zawartym w tarczach byliśmy w stanie ochronić ok. 5 mln miejsc pracy. To bardzo istotna pomoc, która przynosi realne efekty – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Miliardy na ochronę miejsc pracy

O skuteczności działania tarczy antykryzysowej świadczyć mogą liczby. Tylko na dofinansowanie do wynagrodzeń przeznaczone zostało 13,24 mld zł dla 3,2 mln pracowników. Oprócz tego rozpatrzono pozytywnie ponad 1,8 mln wniosków o przyznanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na kwotę ponad 9 mld zł. Przyznano również świadczenia postojowe na kwotę 4,5 mld zł. Do tego dochodzi m.in. zwolnienie i ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne – to dodatkowe 16,6 mld zł.

Pomoc dla osób w potrzebie

Tarcza antykryzysowa to nie jedyna forma wsparcia. W życie weszły również przepisy o dodatku solidarnościowym. To świadczenie w wysokości 1,4 tys. zł, przysługujące – przez maksymalnie trzy miesiące – osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

- Dodatek solidarnościowy to nie tylko kolejna zrealizowana przez prezydenta Andrzeja Dudę obietnica, czy dowód na dobrą współpracę na linii rząd-prezydent, ale przede wszystkim gest solidarności wobec osób, które tego wsparcia dzisiaj bardzo potrzebują – podkreśla minister Marlena Maląg. Do tej pory wypłacono świadczenia na kwotę 172 mln złotych.

Wideo
https://www.youtube.com/watch?v=NWJ_Q8U2lrw&feature=emb_title

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=YJV7MGxHM8E&feature=emb_title

Materiał pochodzi ze strony: https://www.gov.pl/web/koronawirus/tarcza-dziala-miliardy-na-ochrone-miejsc-pracy