Szczepienia przeciwko Covid-19 (aktualizacja)

obraz

Harmonogram

Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, rejestracja osób starszych na szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczyna się:

od 15 stycznia 2021 roku dla osób, które ukończyły 80 lat,

• od 22 stycznia 2021 roku dla osób, które ukończyły 70 lat.

Szczepienia osób zarejestrowanych rozpoczną się 25 stycznia br.

Sposoby rejestracji

 • całodobową, bezpłatną infolinię pod numerem telefonu 989 - można to zrobić samodzielnie lub przy pomocy kogoś bliskiego z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia;

   
 • wybrany punkt szczepień - należy skontaktować się z konkretnym punktem szczepień (wykaz punków szczepień w Bielsku Białej poniżej); jeżeli nie było możliwości zarejestrowania się w dogodnym terminie w wybranym punkcie, to należy zadzwonić na infolinię pod numer tel. 989 - dyżurujący konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień dogodny pod względem lokalizacji i terminu wykonania szczepienia;

  Jeżeli jednak w Twojej okolicy nie ma już dostępnych wolnych terminów, możesz wypełnić formularz zgłoszenia. Skontaktujemy się z Tobą, gdy sytuacja się zmieni i pojawią się nowe wolne terminy.
  Formularz dostępny tutaj ==>
   
 • e-rejestrację dostępną na stronie www.pacjent.gov.pl- system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie dogodny, to należy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki, wskazując dogodną datę i lokalizację punktu.
  Zaraz po dokonaniu rejestracji przesłane zostanie powiadomienie SMS. Dzień przed planowanym terminem szczepienia SMS em zostanie przesłane przypomnienie o terminie szczepienia.
  Uwaga! Osoby chcące skorzystać z tego sposobu rejestracji muszą posiadać Profil Zaufany. Jeżeli osoba nie posiada takiego profilu, należy skontaktować się z infolinią o numerze 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

   
 • Wyślij SMS na numer 664 908 556

  Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.

  System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

  Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

  Szczegóły dotyczące rejestracji przez SMS dostępne tutaj ==>

Organizacja szczepień

Zgodnie z informacją pozyskaną ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki prowadzące punkty szczepień przeciwko COVID-19, winny prowadzić mobilne punkty szczepień za pośrednictwem, których zespoły wyjazdowe dojadą do miejsca zamieszkania osób, które nie mogą zostać przewiezione do stacjonarnego punktu szczepień.

Natomiast bezpłatny transport zostanie zorganizowany dla osób, które będą miały uzasadnione trudności z dojazdem do punktu szczepień.

Uprawnionymi do skorzystania z takiej formy dojazdu będą mieszkańcy Bielska Białej:

 • w wieku powyżej 70 lat w dniu szczepienia, którzy złożą zgodne z prawdą oświadczenie, że nie ma mają możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień i nie mogą skorzystać w tym celu z pomocy rodziny;
   
 • niepełnosprawni posiadający aktualne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności o kodzie R lub N lub posiadający odpowiednio I grupę z grup schorzeń oznaczonych tymi kodami (osoby te nie muszą składać oświadczenia, o którym mowa powyżej). Transport będzie obejmował trasę od miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień i z powrotem.

Transport będzie obejmował trasę od miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień i z powrotem.

Osoby zarejestrowane na szczepienie, wymagające skorzystania ze zorganizowanego transportu do punktu szczepień, spełniające ww. warunki, proszone są o zgłoszenie takiej konieczności w punkcie szczepień, w którym dokonana została rejestracja na szczepienie lub pod numerem telefonu 786 862 780 począwszy od 15 stycznia 2021 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 – 15.00.

Punkty szczepień w Bielsku-Białej

Wykaz punktów szczepień znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Pozostałe informacje

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna.

Szczepienia obejmą najpierw osoby najbardziej narażone na zakażenie. Są to:

 • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę)
 • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej
 • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych
 • rodzice wcześniaków.

Kolejna grupa objęta szczepieniem to:

 • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu – będą szczepieni w miejscu pobytu od 18 stycznia
 • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych – szczepienia dla osób 70+ zaczynają się 25 stycznia
 • służby mundurowe, w tym wojsko
 • nauczyciele (szkoły/przedszkola/żłobki/uczelnie wyższe), w tym personel obsługujący jednostki oświatowe.

Planowane jest rozpoczęcie szczepień kolejnych grup osób w I kwartale 2021 r. Następną grupą objętą szczepieniami będą m.in. osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Informację o tym, że zaczynają się szczepienia dla kolejnej kategorii wiekowej osób znajdziesz też na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie.


Jak wygląda szczepienie

Co powinieneś wiedzieć:

 • szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny
 • otrzymasz dwie dawki szczepionki (0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce
 • nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w wieku 65 lat i więcej
 • szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki.

Szczepienie odbywać się będzie w pełnym reżimie sanitarnym. Przed szczepieniem otrzymasz kwestionariusz do wypełnienia. Nie ma  zaleceń dotyczących szczególnego przygotowania do szczepienia.

Zgłoś i omów z personelem szczepiącym, jeżeli:

 • miałeś ciężką reakcję alergiczną lub zaburzenia oddychania po jakimkolwiek szczepieniu
 • zemdlałeś po zastrzyku
 • chorujesz na cokolwiek w tej chwili
 • masz problemy z krzepnięciem krwi, łatwo tworzą się siniaki lub przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe;
 • masz osłabiony układ immunologiczny w wyniku choroby, takiej jak zakażenie wirusem HIV
 •  przyjmujesz leki (np. kortykosteroidy) wpływające na odporność oraz leki immunosupresyjne.

Powiedz personelowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz stosować oraz o jakichkolwiek niedawno otrzymanych szczepionkach.

Nie zostaniesz zaszczepiony/a, jeśli masz ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcją. Występowanie łagodnej infekcji i/lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do przesunięcia szczepienia.

Po podaniu szczepionki zostaniesz pod obserwacją przez co najmniej 15 minut.

Szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.


Jakie korzyści wynikają z zaszczepienia się

Szczepionka chroni przed objawami COVID-19, co udowodniono w badaniach klinicznych. Zarówno w przypadku szczepionki Comirnaty, jak też szczepionki Moderna na stronach Europejskiej Agencji Leków (EMA)  widnieje informacja, że nie jest znany wpływ szczepienia na przenoszenie wirusa i czy osoby zaszczepione mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2. Badania kliniczne są zaplanowane na 2 lata i w ramach dopuszczenia warunkowego firmy będą uzupełniały dane po kolejnych okresowych ocenach.
Jak się zgłosić na szczepienie

W pierwszym kwartale osoby, które nie są w grupach wskazanych jako pierwsze w kolejności do szczepienia, poznają całość procedury. E-skierowanie do szczepienia dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd. będzie generowane automatycznie i ważne 60 dni. Lekarze będą też mogli wystawić pacjentowi indywidualne e-skierowanie (np. gdy ktoś nie ma PESEL lub nie mógł się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Umawiać się na szczepienie będziemy przez centralny system e-rejestracji. Po dokonaniu rezerwacji wizyty każdy otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 ===> https://pacjent.gov.pl/sites/default/files/2020-12/kwestionariusz_szczepienia_z%20oswiadczeniem.pdf

Informacje o szczepionkach:

Corminaty

Moderna

 

Źródło:

https://ms.bielsko-biala.pl/aktualnosci/1/szczepienia-przeciwko-covid-19-rejestracja-osob-starszych
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-przeciwko-covid-19