Rusza rehabilitacja dla ozdrowieńców zmagających się z powikłaniami po COVID-19

gov.pl

Zabiegi fizjoterapeutyczne, inhalacje oraz terapia psychologiczna – to tylko przykłady działań, jakie wejdą w skład planu rehabilitacji dla pacjentów po przebytym COVID-19 w uzdrowiskach i zakładach rehabilitacji. Coraz więcej ozdrowieńców zmaga się z powikłaniami po chorobie – szczególnie w obrębie układu oddechowego, krążeniowego, neurologicznego i psychicznego. Program rehabilitacji pozwoli pacjentom wrócić do zdrowia i normalnego codziennego funkcjonowania. Już ponad 100 placówek medycznych przystąpiło do programu rehabilitacji postcovidowej w formie stacjonarnej i prowadzonej w uzdrowiskach. Co ważne, program został rozszerzony również o wizyty i zabiegi fizjoterapeutyczne prowadzone w domu i w gabinecie.

Z nowego planu rehabilitacji po COVID-19 będą mogli skorzystać ozdrowieńcy, którzy pomimo zwalczenia wirusa, zmagają się z powikłaniami po chorobie. Dotyczy to szczególnie osób, u których w trakcie leczenia była stosowana tlenoterapia lub wentylacja mechaniczna.

Rehabilitacja w placówkach lecznictwa uzdrowiskowego i zakładach rehabilitacji leczniczej

Głównym celem rehabilitacji jest poprawa sprawności oddechowej, wydolności wysiłkowej i krążeniowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcia zdrowia psychicznego.

Zabiegi rehabilitacyjne dla pacjentów po przebytym COVID-19 będą odbywały się w placówkach lecznictwa uzdrowiskowego i zakładach rehabilitacji leczniczej. Tego typu miejsca są wyposażone w odpowiedni sprzęt i posiadają niezbędną bazę zabiegową. Turnus rehabilitacyjny potrwa od 2 do 6 tygodni. Co ważne, rehabilitacja powinna rozpocząć się przed upływem roku od zakończenia leczenia koronawirusa.

Rehabilitacja ozdrowieńców w placówkach lecznictwa uzdrowiskowego i zakładach rehabilitacji leczniczej oparta będzie na indywidualnie dobranych zabiegach. To m.in. tlenoterapia, inhalacje, zabiegi poprawiające ogólną wydolność organizmu oraz kuracje oparte o naturalne surowce lecznicze. Pacjenci będą mogli liczyć również na wsparcie psychologa – konsultacje pomogą uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu. Rehabilitowane osoby będą znajdowały się pod stałą opieką fizjoterapeuty, pielęgniarki, a także lekarzy – w tym specjalistów m.in. w dziedzinie pulmonologii, kardiologii i neurologii.

Aby skorzystać z rehabilitacji wymagane będzie skierowanie lekarskie, które lekarz będzie mógł wystawić po zakwalifikowaniu pacjenta na podstawie badań, takich jak RTG klatki piersiowej, czy EKG.

Rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeutycznym

Kolejnym miejscem, gdzie pacjenci z powikłaniami po COVID-19 będą mogli dochodzić do zdrowia, to gabinety fizjoterapeutyczne. Ten sposób rehabilitacji skierowany jest do osób, u których utrzymuje się duszność, utrudniająca normalne funkcjonowanie. Aby skorzystać z rehabilitacji, wymagane będzie skierowanie lekarskie, które lekarz będzie mógł wystawić po zakwalifikowaniu pacjenta. Rehabilitacja powinna zacząć się nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rehabilitacja w domu

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale mają trudności z samodzielnym poruszaniem, także skorzystają z rehabilitacji postcovidowej. Specjalnie z myślą o nich, program obejmuje również wizyty domowe. Podobnie, jak w przypadku gabinetów fizjoterapeutycznych, rehabilitacja jest skierowana do pacjentów, u których muszą występować duszności. Z rehabilitacji domowej można skorzystać nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19. Wymagane jest również skierowanie lekarskie, które lekarz będzie mógł wystawić po zakwalifikowaniu pacjenta.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/rusza-rehabilitacja-dla-ozdrowiencow-zmagajacych-sie-z-powiklaniami-po-covid-19