Przyspieszenie procesu szczepień

gov.pl

Przyspieszenie procesu szczepień – pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych i drive-thru już otwarte

Ruszyło pierwszych 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Łącznie w całym kraju będzie ich ponad 600 – tak, aby proces szczepień przebiegał jeszcze sprawniej. Oprócz tego rząd uruchomił także pierwsze punkty drive-thru, które zaszczepią Polaków bez wychodzenia z auta. Rozwijanie infrastruktury Narodowego Programu Szczepień to jeden z elementów przygotowania do zwiększonych dostaw szczepionek do Polski. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia przeciw COVID-19.

Kolejny tygodniowy cel Narodowego Programu Szczepień został zrealizowany. W ciągu ostatnich 7 dni wykonaliśmy ponad 1 183 000 szczepień. W ostatni czwartek zanotowaliśmy rekordową liczbę szczepień, blisko 264 tys. w ciągu doby. Łącznie to już blisko 8,9 mln wykonanych szczepień – z czego ponad 2,2 mln to osoby w pełni zaszczepione. Co ważne, rosnąca dostępność szczepionek pozwoli nam wkrótce na zmianę rozporządzenia – kiedy będzie istniało ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją podać każdej chętnej osobie powyżej 18 roku życia.

Przyspieszenie programu szczepień – do 10 maja e-skierowania dla wszystkich Polaków

Rozwijanie infrastruktury oraz wywieranie coraz większej presji przez polski rząd na dostawców szczepionek, daje możliwość znaczącego przyspieszenia programu szczepień. Jak zapowiedział premier: „Jesteśmy w newralgicznym momencie całego procesu. Do 10 maja chcemy, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie. Tak, żeby najpóźniej do sierpnia, a może nawet wcześniej – zależy to od liczby szczepionek, które przybędą do Polski – każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeśli będzie chciał”.

Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w każdym województwie

16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych, a docelowo ponad 600 takich miejsc w całym kraju – to jeden ze sposobów na przyspieszenie procesu szczepień. Punkty Szczepień Powszechnych dołączą do ponad 6,7 tys. działających już placówek, gdzie wykonywane są szczepienia przeciw COVID-19. Powszechne Punkty Szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Szczepienie bez wychodzenia z samochodu – wystartowały punkty drive-thru

Nowym rozwiązaniem są punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będzie można zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta. 

W punktach drive-thru obowiązują specjalne zasady. Przyjazd na miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem i wypełnionym formularzem, obowiązek pozostania w aucie – to tylko niektóre z nich. Wszystkie najważniejsze informacje na temat tego sposobu szczepień znajdziesz tutaj.

Nowe zasady i ścieżki szczepień kluczem do zbiorowej odporności Polaków

Narodowy Program Szczepień to egzamin z odpowiedzialności i sprawności działania naszego państwa. Od niego zależy szybki powrót do normalności. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w KGHM Polska Miedź przypomniał, że oprócz rozwoju infrastruktury, kolejnym elementem przyspieszenia Narodowego Programu Szczepień będą szczepienia w zakładach pracy – które ruszą w drugiej połowie maja. To niejedyne usprawnienie. W najbliższym czasie uruchamiamy pilotażowo programy nowych form szczepień. Od 23 kwietnia preparaty przeciw COVID-19 będą mogły być podawane również przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki. W maju natomiast szczepienia będą mogły być wykonywane również w aptekach.

Tydzień rozpoczęliśmy od rejestracji rocznika 1968. W kolejnych dniach rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

20 kwietnia – rocznik 1969,

21 kwietnia – rocznik 1970,

22 kwietnia – rocznik 1971,

23 kwietnia – rocznik 1972,

24 kwietnia – rocznik 1973.

Jak podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, już niebawem rząd przedstawi szczegółowy harmonogram rejestracji dla kolejnych roczników.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/przyspieszenie-procesu-szczepien--pilotazowe-punkty-szczepien-powszechnych-i-drive-thru-juz-otwarte