Pracujesz w zawodzie medycznym? Jesteś farmaceutą lub studentem medycyny? Zaszczep się do 1 marca 2022 r.

gov.pl

Dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla zawodów medycznych. Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. To właśnie te osoby mają bezpośredni kontakt z chorymi na koronawirusa. Obowiązek nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień, ze względu na stan zdrowia.

Szczepienie to szansa na ochronę przed koronawirusem dla medyków i pacjentów

Kolejne fale epidemii koronawirusa są dodatkowym wyzwaniem i obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia. Chcemy zabezpieczyć medyków, którzy walczą o życie chorych na COVID-19. Obowiązkowe szczepienia dla tej grupy osób zostały już wprowadzone w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj.:

  • Francja,
  • Grecja,
  • Łotwa,
  • Włochy.

Pełne zaszczepienie do 1 marca 2022 r.

Szczepienia możesz wykonać w schemacie – dwiema dawkami lub jedną dawką, zależnie od przyjętej szczepionki. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (UCC).

Obowiązkowe szczepienia również dla ozdrowieńców

Obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dotyczy również ozdrowieńców z grupy zawodów medycznych, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych.

Pamiętaj, że po 30 dniach od odbycia choroby możesz się zaszczepić. Certyfikat ozdrowieńca nie zwalnia cię z obowiązku przyjęcia szczepionki do 1 marca 2022 r.

Szczepienia nie są obowiązkowe dla osób z przeciwwskazaniami, ze względu na stan zdrowia

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/obowiazek-szczepien-dla-medykow