Muzea i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą otwierają się dla zwiedzających

gov.pl

Muzea i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą otwierają się dla zwiedzających

Od 4 maja, po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, muzea oraz instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą – przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego – mogą ponownie otworzyć się dla zwiedzających. Decyzję o czasie i trybie powrotu do działalności w przypadku każdego muzeum podejmuje dyrektor instytucji. Już dziś gotowość do przyjęcia zwiedzających zgłosiło ponad 20 instytucji kultury, a kolejne muzea rozpoczną działalność w następnych dniach maja.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, fot. Paweł Czarnecki

Harmonogram wznawiania działalności

OD 4 MAJA

Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera wszystkie swoje oddziały. Zwiedzający będą mogli ponownie podziwiać zbiory w Gmachu Głównym, Pałacu Książąt Czartoryskich, Bibliotece Książąt Czartoryskich, Sukiennicach, Muzeum Szymanowskiego, Muzeum Czapskich, Pawilonie Józefa Czapskiego, Domu Józefa Mehoffera, Kamienicy Szołayskich, Domu Jana Matejki i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Na spragnionych kontaktu z przyrodą i sztuką czeka Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, udostępniając Pałac na Wyspie (parter), Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, Biały Dom z wystawą czasową „Piękne przedmioty. Nabytki 2020”, wystawę czasową w Podchorążówce „Symbole Wolności Bałtyckiej” oraz Oddział Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Dodatkową zachętą dla chętnych, których na pewno nie zabraknie, będzie bezpłatny wstęp do 9 maja!

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Wielbicieli motoryzacji i techniki ucieszy otwarcie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, które w Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach udostępni tereny plenerowe oraz wystawy we wnętrzach: Samochody XX wieku; Motocykle XX wieku; Maszyny do obróbki skrawaniem metalu i drewna.

Muzeum-Zamek w Łańcucie otwiera ekspozycje wnętrz I piętra i parteru w Zamku, ekspozycje w Stajniach i Wozowni i ekspozycję Sztuki Cerkiewnej. Czynny będzie również Park Przyzamkowy.

Natomiast Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce zaprasza do podziwiania ekspozycji muzealnej zarówno w Zamku Żupnym, jak i w kopalni Soli ,,Wieliczka’’.

Wśród pozostałych muzeów, które ogłosiły swoje otwarcie w najwcześniejszym możliwym terminie są również: Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wroclawiu, Państwowe Muzeum na Majdanku wraz z filiami w Bełżcu i Sobiborze, Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – w Opolu i Łambinowicach, Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku z salą BHP, Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945), Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z ekspozycją w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Niektóre muzea otwierają się stopniowo. Muzeum Narodowe w Warszawie od 4 maja zaprasza zwiedzających do Gmachu Głównego, w którym dostępne będą wszystkie galerie stałe, w tym otwarta w grudniu Galeria Sztuki Starożytnej, a od 7 maja także nowa wystawa czasowa – „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii”. Natomiast 8 maja zaplanowane zostało ponowne otwarcie Pałacu Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Dostępne są także parki w Muzeum Rzeźby Królikarnia i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim;

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu od 4 maja zaprasza zwiedzających do budynku głównego Muzeum, a od 6 maja do Oddziału MNZP – Muzeum Dzwonów i Fajek

Natomiast Muzeum Zamkowe w Malborku od 4 maja zaprasza do Malborka na Trasy - Zieloną i Historyczną oraz do zwiedzania oddziałów w Kwidzynie i Sztumie, które zostaną udostępnione zwiedzającym w pełnym zakresie. Natomiast otwarcie siedziby w Malborku nastąpi miesiąc później – 4 czerwca.

OD 5 MAJA

Kolejne muzea wznowią swoją działalność już 5 maja. Wśród nich są: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu wraz z oddziałami, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które udostępni zwiedzającym Gmach Główny, Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne, Muzeum Śląskie w Katowicach z wieżą widokową „Szyb Warszawa”, a także Muzeum Sztuki w Łodzi wraz z wszystkimi oddziałami: MS1, MS2, Muzeum Pałacem Herbsta.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce planuje stopniowe wznawianie działalności. 5 maja udostępni ekspozycje stałe: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”, a także czasową wystawą plenerową w zabytkowym parku pt. „Warka - miasto Pułaskiego”, przygotowaną z okazji 700-lecia Warki. Od 15 maja zostanie otwarta II cześć tej ekspozycji na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego, zaś od 12 czerwca na rynku miejskim oglądać będzie można wystawę plenerową „VII wieków Warki”.

Wszystkie wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu będzie można oglądać od już 5 do 19 maja, a następnie od 24 maja. Ale uroczyste, ponowne otwarcie Zamku po lock downie zainauguruje program WAWEL. ODRODZENIE: ARRASY — CRANACH — SKARBIEC, zaplanowany na 20-23 maja. Będzie to prezent dla widzów, którzy zobaczą dwie nowe wystawy czasowe – monumentalne „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” i „Cranacha na Wawelu”.

OD 6 MAJA

6 maja otwiera się ponownie Muzeum Narodowe w Szczecinie wraz z oddziałami oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, mieszczące się w kopule Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Natomiast w oddziale Muzeum przy placu Bankowym już od 4 maja udostępniona będzie wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”.

Dostępne dla zwiedzających będą również wystawa stała, taras widokowy, Biblioteka oraz ogród zimowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

OD 7 MAJA

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wznawia działalność 7 maja. Podobnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jak i Muzeum Narodowe w Lublinie, które zaprasza do siedziby głównej Muzeum (Zamek Lubelski, Kaplica Trójcy Świętej, Wieża zamkowa) oraz do oddział zamiejscowego – Muzeum Regionalnego w Kraśniku. Natomiast od 8 maja otwiera pozostałe oddziały: Muzeum Bolesława Prusa i Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Od 7 maja otwarte dla odwiedzających będzie także Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz- Birkenau w Oświęcimu, ale jedynie na trzy dni w tygodniu – od piątku do niedzieli. Powrót do pełnej działalności przez siedem dni w tygodniu planowany jest na drugą połowę czerwca.

OD 8 MAJA

8 maja otwierają się dla zwiedzających kolejne cztery muzea: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z oddziałami, ale bez Oddziału Etnografii zamkniętego ze względów technicznych, oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które udostępni zwiedzającym nowy budynek, wystawę stałą i zabytkową Willę Bzów, zaś od 15 maja – ogród.

OD 10 MAJA

Muzeum Stutthof w Sztutowie i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zapraszają zwiedzających ponownie od 10 maja.

OD 11 MAJA

11 maja wznawia działalność Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Otwarta dla publiczności będzie nie tylko siedziba główna w Ratuszu, ale także wszystkie oddziały: Muzeum Historyczne w Białymstoku, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum Ikon w Supraślu i Biblioteka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

OD 15 MAJA

Od tego dnia ponownie będzie można odwiedzać Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/muzea-i-instytucje-kultury-prowadzace-dzialalnosc-wystawiennicza-otwieraja-sie-dla-zwiedzajacych