Krajowy Certyfikat Covid – do czego nas uprawnia i komu przysługuje?

gov.pl

Krajowy Certyfikat Covid możesz otrzymać po przebyciu choroby COVID-19, która została potwierdzona tzw. szybkim testem antygenowym. Z certyfikatu możesz korzystać na terenie Polski. Dzięki niemu nie będziesz wliczał się do limitów osób m.in. w kinie, restauracji czy hotelu. Krajowy dokument będziesz mógł pobrać elektronicznie. Pamiętaj, że Krajowy Certyfikat Covid nie uprawnia Cię do swobodnego przekraczania granicy i nie jest uznawany przez inne kraje.

Jak możesz pobrać Krajowy Certyfikat COVID?

Certyfikat wydawany jest w formie wydruku. Dostaniesz go od lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Dokument możesz również pobrać w formie elektronicznej – w aplikacji mObywatel (Android, iOS), mojeIKP lub ze strony pacjent.gov.pl.

Uwaga! Krajowy Certyfikat COVID ważny jest jedynie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży.

Kiedy otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID?

Z certyfikatu krajowego możesz zacząć korzystać od 8. dnia – od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego.

Jeśli wykonasz test PCR i jego wynik będzie dodatni, wówczas 11. dnia otrzymujesz Unijny Certyfikat Covid ozdrowieńca.

Obecnie w Komisji Europejskiej trwają prace nad umożliwieniem wykorzystywania testów antygenowych do generowania Unijnych Certyfikatów Covid z tytułu ozdrowienia. Wkrótce taka możliwość będzie udostępniona we wszystkich państwach członkowskich i krajach trzecich i taki certyfikat będzie uprawniał także do przekraczania granic.

Do czego uprawnia Krajowy Certyfikat COVID?

Dzięki niemu nie będziesz wliczał się do limitów osób m.in. w kinie, restauracji czy hotelu.

Obecnie w wielu miejscach obowiązuje limit gości – max. 30 proc. obłożenia przez osoby, które nie posiadają certyfikatu:

  • restauracje i bary,
  • hotele,
  • kina,
  • teatry,
  • obiekty sportowe,
  • obiekty sakralne.

Korzystaj z mobilnej aplikacji mojeIKP

MojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Możesz ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Aplikacja zapewnia wygodny dostęp do Twoich e-recept i e-skierowań oraz możliwość szybkiej rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Więcej o aplikacji mojeIKP

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/krajowy-certyfikat-covid