9 maja rusza rejestracja dla osób, które skończyły 18 lat

gov.pl

9 maja rusza rejestracja dla osób, które skończyły 18 lat

W niedzielę rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 2000-2003. Oznacza to, że na szczepienie będą mogły zapisać się wszystkie osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat. Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności. W nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim zajmie stanowisko na temat możliwości szczepienia dla młodzieży, która skończyła 16 lat.

9 maja będziesz miał skończone 18 lat? Zarejestruj się na szczepienie!

9 maja uruchomimy rejestrację dla roczników 2000-2003. Wszystkie osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat, od niedzieli będą mogły zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19.

Co z osobami, które pełnoletność uzyskają później? E-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane w dniu urodzin – więc jeśli 18. urodziny będziesz świętował np. 10 maja, tego dnia będziesz mógł zarejestrować się na szczepienie.

W nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna wyda opinię dot. możliwości szczepienia dla młodzieży, która skończyła 16 lat. Jeśli rekomendacja będzie pozytywna, Narodowy Program Szczepień zostanie rozszerzony. Dzięki temu osoby w wieku 16-17 lat będą mogły zarejestrować się i zaszczepić przeciw COVID-19.

Rejestracja na szczepienie – możliwa na kilka prostych sposobów

W niedzielę rejestracja zostanie otwarta dla osób, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat. Oznacza to, że od tej pory będą mogli rejestrować się już wszyscy pełnoletni pacjenci. Osoby, które uzyskają pełnoletność po 9 maja 2021 r., będą miały wystawiane e-skierowania w dniu 18. urodzin.

W jaki sposób szybko zapisać się na termin szczepienia? Masz cztery możliwości:

 •     Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
  Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.
  Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu – otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
   
 •     Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
  Rejestracja przez Internet jest jeszcze prostsza! Teraz nie musisz mieć już Profilu Zaufanego. Wystarczy, że wpiszesz swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu.
  Ważne! Szybka ścieżka rejestracji bez Profilu Zaufanego służy tylko do umawiania terminu szczepienia – nie możesz go jednak w ten sposób zmienić lub anulować.
  Podczas rejestracji przez Internet, system zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.
  Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
  Więcej na temat rejestracji przez Internet przeczytasz w zakładce Rejestracja.
   
 •     Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
  Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.
  W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.
  Wyślij SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  Wysyłając SMS na numer 880 333 333 połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
  Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/9-maja-rusza-rejestracja-dla-osob-ktore-skonczyly-18-lat